ورود عضویت
0% (0 رای)

  توضیحات

  زندگی نامه رضا عطاران

  بیوگرافی رضا عطاران

   

  رضا عطاران بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه نویس و تدوین‌گر ایرانی است که خیلی‌ها بازی او را از سریال ساعت خوش به یاد دارند. او بعدها با بازی در فیلم‌های کمدی و گاها جدی محبوبیت زیادی نزد مردم یافت و هنوز هم جزء مردمی‌ترین هنرمندان شناخته شده است.

   

  خلاصه زندگی‌نامه رضا عطاران

  رضا عطاران بازیگر و کارگردان پرآوازه ایرانی است که در مورخ 20اُم اردیبهشت سال 1347 متولد شده است. عطاران که از دیرباز به ایفای نقش‌های کمدی سینمای ایران نزد عام و خاص شهرت یافته، جزء برترین کمدین‌های ایرانی نیز شناخته شده است.

   

  دوران تلخ کودکی

  اصالت رضا عطاران به شهر مشهد بازمی‌گردد. او در یکی از اصیل‌ترین محله‌های شهر مشهد مقدس به نام فلکه ضد جزء بخش کاخک متولد شده است.عطاران فرزند سوم یک خانواده گرم و صمیمی شش نفره بوده که دو خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر هم دارد.

   

  حادثه ناگوار زلزله کاخک کودکی رضا عطاران را تا مدت‌ها تلخ کرد. از دست دادن مادر طی زلزله کاخک دوران کودکی عطاران را تحت تاثیر قرار داد. مادر عطاران پس از چند ماه بعد تولد او فوت شد.

   

  نوجوانی و شروع تئاتر

  رضا عطاران از دوران نوجوانی و 13 سالگی تئاتر را با مرحوم استاد حسن حامد آغاز کرد. بیشتر کارهای تئاتر وی آثار جدی و غیرکمدی بودند. همکاری رضا عطاران با مرحوم استاد حسن حامد تا 11 سال بعد و زمان مرگ ایشان ادامه یافت.

   

  دوران تحصیل و مهاجرت به تهران

  رضا عطاران دیپلم خود را در رشته اقتصاد و در شهر مشهد گرفت. پس از آن به تهران مهاجرت کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رشته طراحی صنعتی خواند. و علیرغم رشته تحصیلی در دانشگاه و از روی علاقه به عرصه بازیگری و کارگردانی پیوست.

   

  اولین کار تلویزیونی

  رضا عطاران نخستین کار تلویزیونی خود را با سریال بیداران به کارگردانی اصغر عبداللهی و در سال 1369 آغاز کرد. اما این کار چندان دیده نشد و بیشتر مردم او را با مجموعه ساعت خوش به کارگردانی مهران مدیری شناختند.

   

  نحوه آشنایی رضا عطاران با مهران مدیری

  رضا عطاران و مهران مدیری

   

  بینندگان کارهای تلویزیونی و تماشاگران آثار سینمایی احتمالا قیافه مغموم مهران مدیری در تئاتر هملت که سال 1369 اجرا می‌شد را به خاطر نیاورند.نحوه آشنایی رضا عطاران در روزهای سال 1369 با مهران مدیری در تئاتر هملت شکل گرفت و گره دوستی آن‌ها پس از دعوت همکاری مهران مدیری برای مجموعه‌های تلویزیونی آینده‌اش محکم‌تر شد.

   

  پس از گذشت چند سال، مهران مدیری از رضا عطاران درخواست همکاری کرد تا در مجموعه طنز پرواز 57 (سال 1372) بازی کند. اگرچه این کار جزء جدی‌ترین کارهای تلویزیونی رضا عطاران محسوب می‌شد اما دیده شدن او با مجموعه ساعت خوش (سال 1372) شکل گرفت.

   

  اگرچه مجموعه ساعت خوش دارای بازیگران اصلی‌تری نظیر مرحوم داوود اسدی، ارژنگ امیرفضلی و خود مهران مدیری بود اما تعداد بازیگران آن نسبت به سایر مجموعه‌ها بیشتر می‌شد. مهران مدیری که برای ایفای نقش در مجموعه ساعت خوش از 70 نفر تست بازیگری گرفته بود، با یادآوری رضا عطاران از او خواست به گروه بپیوندد. رضا عطاران به همراه نادر سلیمانی، رضا شفیعی جم، سعید آقاخانی، نصرالله رادش و… در این مجموعه بازی کرد و دیده شد.

   

  ممنوع‌الکاری بی‌دلیل، ازدواج و کار پشت زامیاد آبی

  مجموعه ساعت خوش که برای تمام بازیگران این سریال پرآوازه دهه هفتادی دوران اوج بازیگری به شمار می‌رفت، باعث ممنوع‌الکاری بی‌دلیل رضا عطاران و سایر بازیگران شد.رضا عطاران در جایی گفته است: در دورانی که بسیاری از کارگردانان فرهیخته نظیر بیضایی، مهرجویی، افخمی و… برای شروع کار دیگر با ما تماس می‌گرفتند ما بی‌دلیل ممنوع‌الکار شده بودیم.

   

  رضا عطاران یکی از خوش‌شانس‌های ممنوع‌الکار محسوب می‌شد؛ زیرا میان ارژنگ امیرفضلی و مهران مدیری که دوران ممنوع‌الکاری‌شان سه سال به طول انجامید، تنها یک سال و نیم از کار عقب ماند.رضا عطاران دو سه هفته پس از ممنوع‌الکار شدن تصمیم به ازدواج گرفت. او با فریده فرامرزی، بازیگر قدیمی آن سال‌ها ازدواج کرد.

   

  رضا عطاران و همسرش فریده فرامرزی

   

  رضا عطاران در سال و ماه‌های ممنوع‌التصویری خود دوران سختی را گذراند. او با فردی دفتر پخش موادغذایی زد و ساده‌ترین موادغذایی را پشت زامیاد آبی رنگ دم در خانه‌ها می‌برد و تحویل می‌داد.کاری که به گفته خودش هیچ ارتباطی با او و علاقه‌اش در زمینه کاری نداشت!

   

   آغاز به کار دوباره

  او پس از طی کردن دوران ممنوع‌التصویری نخستین کار خود را با فیلمی به نام کلید ازدواج (سال 1373) شروع کرد. پس از آن در بسیاری از سریال‌های موفق دهه هفتادی به عنوان بازیگر، نویسنده و کارگردان حضور یافت.

   

  معرفی سریال‌های دهه هفتادی و هشتادی

  رضا عطاران با سریال ادامه‌دار سیب خنده (سال 1376 تا سال 1382) دوباره وارد تلویزیون شد. سپس در اواسط سال 1377 مجموعه مجید دلبندم را به همراهی مجید صالحی و یوسف تیموری ارائه داد. همچنین مجموعه قطار ابدی (سال 1379) را عرضه نمود.

   

  از سری مجموعه‌های دهه هشتاد او باید به مجموعه اقاقیا (سال 1382)، مجموعه متهم گریخت (سال 1384)، مجموعه ترش و شیرین (سال 1386) و مجموعه بزنگاه (سال 1387) اشاره کرد.در این میان، رضا عطاران مجموعه‌های قطار ابدی، مجموعه خانه به دوش و مجموعه بزنگاه را کارگردانی کرده است.

  می‌توان به جرات گفت سریال‌های رضا عطاران جزء پرمخاطب‌ترین سریال‌های طنز ایرانی هستند که همچنان با تکرار پخش آن‌ها از شبکه‌های مختلف بارها دیده می‌شوند.

   

  خوانندگی رضا عطاران

  رضا عطاران پس از سریال اقاقیا به کمک یوسف تیموری و چندین نفر دیگر گروه موسیقی دمپایی را تاسیس کرد اما فعالیت آن‌ها پایدار نماند.

   

  معرفی آثار سینمایی (به ترتیب سال)

  نخستین اثر سینمایی دیده شده رضا عطاران در فیلم هوو (سال 1384) بود. پس از آن به بازیگری در فیلم کلاهی برای باران (سال 1385) پرداخت. وی همچنان با علیرضا داوونژاد همکاری کرد و در سال 1386 فیلم تیغ زن را بازی کرد.

   

  دیگر آثار او قرنطینه (سال 1386)، خروس جنگی (1386)، هفت و پنج دقیقه (سال 1387)، صندلی خالی (سال 1387)، آقای هفت رنگ (1387)، نیش زنبور (سال 1388)، از ما بهترون (سال 1388)، بعد از ظهر سگی سگی (سال 1388)، ورود آقایان ممنوع (1389)، هرچی خدا بخواد (سال 1389)، اخلاقتُ خوب کن (سال 1389) و سه درجه تب (سال 1389) می‌باشند.

   

  در حالی که سال 1389 قرار بود رضا عطاران در فیلم خیابان‌های آرام به کارگردانی کمال تبریزی بازی کند، نقش خود را به حسن معجونی سپرد. و همچنین از بازی در فیلم ضدگلوله سال 1390 به دلیل تداخل فیلمبرداری با فیلم خوابم می‌آد انصراف داد.

   

  همکاری رضا عطاران و عبدالرضا کاهانی جزء توافق‌های سینمایی موفق در طول سال‌های 1389 تا 1396 بوده است. نخستین همکاری عطاران با کاهانی در فیلم اسب حیوان نجیبی است (سال 1389) محسوب می‌شد. سپس عطاران در فیلم‌های بی‌خود و بی‌جهت (سال 1390)، استراحت مطلق (سال 1393) و ما شما را دوست داریم خانم یایا (سال 1396) به ایفای نقش پرداخت.

   

  در این میان از اثار دیگر عطاران باید به خوابم می‌آد (سال 1390)، چه خوبه برگشتی (1391)، دهلیز (1391)، طبقه هساث (1392)، رد کارپت (سال 1392)، کلاشینکف (سال 1392)، نهنگ عنبر (سال 1393)، گینس (1393)، من سالوادور نیستم (سال 1394)، دراکولا (سال 1394)، آبنبات چوبی (سال 1394)، نهنگ عنبر 2: سلکشن رویا (سال 1395)، هزارپا (1396) و مصادره (سال 1396) اشاره نمود.

   

  کارگردانی نخستین اثر سینمایی

  رضا عطاران و فیلم خوابم میاد

   

  فیلم سینمایی “خوابم می آد” نخستین اثر سینمایی رضا عطاران به عنوان کارگردان محسوب می‌شود که بازخورد مثبتی هم از سوی مخاطبان و منتقدان دریافت کرد.

   

  حواشی جنجالی فیلم طبقه هساث

  بیوگرافی رضا عطاران

   

  فیلم “طبقه هساث” جزء پرحاشیه‌ترین فیلم‌های عطاران به شمار می‌رود. او در سی و دومین جشنواره فیلم فجر برگزار شده در سال 1393 برای بازی در این فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد.اگرچه این جایزه به اتفاق آرا متعلق به نوید محمدزاده بازیگر فیلم عصبانی نیستم بود اما جایزه به دست عطاران رسید. عطاران 4 روز پس از دریافت جایزه هنوز بر این باور بود که جایزه متعلق به محمدزاده است.

   

  رضا عطاران در نشست برگزاری فیلم طبقه هساث عنوان کرده کرد: “برای خنداندن مردم حاضرم حتی شلوارم را پائین بکشم!” این صحبت عطاران مورد نقد بسیاری از سینمایی‌ها قرار گرفت و بازخوردهای منفی داشت. با این حال عطاران پس از آن در برنامه نوروزی و مصاحبه با احساس علیخانی اذعان داشت تمام اتفاقات سوءتفاهم بوده است.

   

  اصلاحیه وزارت ارشاد برای فیلم استراحت مطلق

  بیوگرافی رضا عطاران

   

  فیلم استراحت مطلق به دلیل تماس بدنی رضا عطاران و فریده فرامرزی همسرش از سوی وزارت ارشاد اصلاحیه خورد اما فیلم به دلیل کوتاهی وقت اصلاح نشد.

   

  سودآورترین مرد گیشه سینمای ایران

  رضا عطاران با ایفای نقش در فیلم‌های طبقه هساث، رد کارپت و کلاشینکف توانست با کسب سود 1.6 میلیارد تومان سودآورترین بازیگر مرد سینمای ایران شود.علاوه بر این، با بیشترین میزان فروش فیلم هزارپا که نخستین فیلم 30 میلیاردی ایران شناخته شد، این عنوان را همچنان حفظ کرد.

   

   

  زندگی شخصیبیوگرافی رضا عطاران

   

  پدر رضا عطاران یکی از مخالفان سرسخت وی محسوب می‌شد اما بعدها با دیدن شوق بازیگری رضا قانع شد.رضا عطاران از آن دسته سینماگرانی است که چندان حال و حوصله کتاب خواندن را ندارد. وی بر این باور است که در سن و سال او حس و حوصله مطالعه نیست!

   

  رضا عطاران در شبکه‌های اجتماعی فعالیت ندارد. او اصلا به تکنولوژی اعتقادی هم ندارد.رضا عطاران به سیگار کشیدن علاقه زیادی دارد. عطاران تنها یکبار تلاش کرد تا سیگار کشیدن را ترک کند اما پس از دو سال نتوانست آن را کلا کنار بگذارد. او عاشق سیگار بهمن است!

   

  رضا عطاران چندان علاقه‌ای به ماشین ندارد. در طول زندگی‌اش 4 یا 5 ماشین داشته که پس از مدتی آن‌ها را فروخته است. عطاران در جایی گفته اینطوری می‌تواند بیشتر با مردم باشد!

   

  عطاران با همسر گیاه‌خوارش رژیم گیاه‌خواری را شروع کرده است. او ترجیح می‌دهد به این رژیم وفادار باشد. زیرا بر این باور است که احساس کسلی او با گیاه‌خواری برطرف می‌شود و وزن خود را متعادل نگه می‌دارد.یکی از تصمیمات مهم رضا عطاران و همسرش فریده فرامرزی بچه‌دار نشدن بوده است.

   

  آن‌ها پس از 24 سال زندگی مشترک همچنان درباره این تصمیمشان مصمم هستند. اگرچه بچه‌های مردم را دوست دارند اما ترجیحشان به نبودن بچه است تا بودن آن!اعتقاد رضا عطاران به “هرچه پیش آید، خوش آید!” است. او در جایی گفته حتی در یک دستشویی یک متری هم می‌تواند خوشبخت باشد!

   

  عطاران به هنرهای دیگری نظیر نقاشی و خطاطی علاقه دارد. و از آنجا که فوتبالی است جزء بنیان‌گذاران تیم هنرمندان بوده است.رضا عطاران علاقه مفرطی به کلاه دارد. او در جایی گفته از زمانی که به یاد دارم کلاه را داشته‌ام تا آنکه مجبور شدم به خاطر ریزش مو کلاه بگذارم.

   

  منبع : فردیس فیلم

  حجم مصرفی شما عادی محاسبه می‌شود.

  پیشنهادات بر اساس بیوگرافی رضا عطاران

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  console.log("Hello world");